ଖୋଲା ସିଷ୍ଟମ୍:
ଏକ ସିଷ୍ଟମ ଯାହା ନେଟୱର୍କ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ଏବଂ ଯୋଗାଯୋଗ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ |

ବନ୍ଦ ସିଷ୍ଟମ୍:
ଏକ ସିଷ୍ଟମ ଯାହା ନେଟୱର୍କ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ନୁହେଁ ଏବଂ ଏହା ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ |

କମ୍ପ୍ୟୁଟର ନେଟୱାର୍କ:
ଏକାଧିକ ଡିଭାଇସର ଏକ ଆନ୍ତ c- ସଂଯୋଗ, ହୋଷ୍ଟ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା, ଯାହା ତଥ୍ୟ କିମ୍ବା ମିଡିଆ ପଠାଇବା / ଗ୍ରହଣ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଏକାଧିକ ପଥ ବ୍ୟବହାର କରି ସଂଯୁକ୍ତ | କମ୍ପ୍ୟୁଟର ନେଟୱାର୍କରେ ଏକାଧିକ ଉପକରଣ / ମାଧ୍ୟମ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ହୋଇପାରେ ଯାହା ଦୁଇଟି ଭିନ୍ନ ଉପକରଣ ମଧ୍ୟରେ ଯୋଗାଯୋଗରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ | ଏଗୁଡିକ ନେଟୱର୍କ ଉପକରଣ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା ଏବଂ ରାଉଟର, ସୁଇଚ୍, ହବ୍, ଏବଂ ବ୍ରିଜ୍ ଭଳି ଜିନିଷ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରେ |

ନେଟୱାର୍କ ଟପୋଲୋଜି:
ଏକ ନେଟୱାର୍କରେ ବିଭିନ୍ନ ଉପକରଣଗୁଡ଼ିକର ଲେଆଉଟ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥା | ସାଧାରଣ ଉଦାହରଣଗୁଡିକ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ: ବସ୍, ଷ୍ଟାର୍, ମେଶ୍, ରିଙ୍ଗ୍ ଏବଂ ଡେଜି ଶୃଙ୍ଖଳା |
OSI:
OSI ଓପନ୍ ସିଷ୍ଟମ୍ ଇଣ୍ଟରକନେକ୍ସନ୍ ପାଇଁ ଛିଡା ହୋଇଛି | ଏହା ଏକ ରେଫରେନ୍ସ ମଡେଲ୍ ଯାହା ଯୋଗାଯୋଗ ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସ୍ତରର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ପାଇଁ ମାନକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କରେ |
ପ୍ରୋଟୋକଲ୍:
ଏକ ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ହେଉଛି ନିୟମ କିମ୍ବା ଆଲଗୋରିଦମଗୁଡ଼ିକର ସେଟ୍ ଯାହା ଦୁଇଟି ସଂସ୍ଥା କିପରି ନେଟୱର୍କରେ ଯୋଗାଯୋଗ କରିପାରିବ ଏବଂ OSI ମଡେଲର ପ୍ରତ୍ୟେକ ସ୍ତରରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରାଯାଇଥାଏ | ଏହିପରି ପ୍ରୋଟୋକଲଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରୁ କମ୍ ହେଉଛି TCP, IP, UDP, ARP, DHCP, FTP ଇତ୍ୟାଦି |
ନେଟୱାର୍କର ୟୁନିକ୍ୟୁ ଆଇଡେଣ୍ଟିଫାୟର୍ସ |
ହୋଷ୍ଟ ନାମ:
ନେଟୱର୍କର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଉପକରଣ ହୋଷ୍ଟନାମ ନାମରେ ଜଣାଶୁଣା ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଉପକରଣ ନାମ ସହିତ ଜଡିତ |
କମାଣ୍ଡ୍ ପ୍ରମ୍ପ୍ଟ୍ (ଆଡମିନିଷ୍ଟ୍ରେଟର୍ ମୋଡ୍) ରେ “ହୋଷ୍ଟନାମ” ଟାଇପ୍ କର ଏବଂ “ଏଣ୍ଟର୍” ଦାବନ୍ତୁ, ଏହା ଆପଣଙ୍କ ମେସିନର ହୋଷ୍ଟନାମ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରେ |
IP ଠିକଣା (ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ଠିକଣା):
ଲଜିକାଲ୍ ଠିକଣା ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା, IP ଠିକଣା ହେଉଛି ନେଟୱର୍କରେ ସିଷ୍ଟମର ନେଟୱର୍କ ଠିକଣା |
ବିଶ୍ wide ବ୍ୟାପୀ ୱେବରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଡିଭାଇସ୍ ଚିହ୍ନଟ କରିବାକୁ, ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଆସାଇନଡ୍ ନମ୍ବର ଅଥରିଟି (IANA) ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଡିଭାଇସ୍ ପାଇଁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପରିଚାୟକ ଭାବରେ ଏକ IPV4 (ସଂସ୍କରଣ 4) ଠିକଣା ନ୍ୟସ୍ତ କରେ |
ଏକ IPv4 ଠିକଣାର ଲମ୍ବ ହେଉଛି 32-ବିଟ୍, ତେଣୁ, ଆମର 232 IP ଠିକଣା ଉପଲବ୍ଧ | ଏକ IPv6 ଠିକଣାର ଲମ୍ବ ହେଉଛି 128-ବିଟ୍ |
କମାଣ୍ଡ୍ ପ୍ରମ୍ପ୍ଟରେ “ipconfig” ଟାଇପ୍ କର ଏବଂ ‘ଏଣ୍ଟର୍’ ଦବ, ଏହା ଆମକୁ ଡିଭାଇସର IP ଠିକଣା ଦେଇଥାଏ |
MAC ଠିକଣା (ମିଡିଆ ଆକ୍ସେସ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ଠିକଣା):
ଭ physical ତିକ ଠିକଣା ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା, MAC ଠିକଣା ହେଉଛି ପ୍ରତ୍ୟେକ ହୋଷ୍ଟର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପରିଚାୟକ ଏବଂ ଏହାର NIC (ନେଟୱାର୍କ ଇଣ୍ଟରଫେସ୍ କାର୍ଡ) ସହିତ ଜଡିତ |
ଉତ୍ପାଦନ ସମୟରେ NIC କୁ ଏକ MAC ଠିକଣା ନ୍ୟସ୍ତ କରାଯାଇଥାଏ |
MAC ଠିକଣାର ଲମ୍ବ ହେଉଛି: 12-nibble / 6 ବାଇଟ / 48 ବିଟ୍ |
କମାଣ୍ଡ୍ ପ୍ରମ୍ପ୍ଟରେ “ipconfig / all” ଟାଇପ୍ କର ଏବଂ ‘ଏଣ୍ଟର୍’ ଦବ, ଏହା ଆମକୁ MAC ଠିକଣା ଦେଇଥାଏ |
ବନ୍ଦର:
ଏକ ପୋର୍ଟକୁ ଏକ ଲଜିକାଲ୍ ଚ୍ୟାନେଲ୍ ଭାବରେ ରେଫର୍ କରାଯାଇପାରେ ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ଏକ ଆପ୍ଲିକେସନ୍ ପାଇଁ ତଥ୍ୟ ପଠାଯାଇପାରିବ | ଯେକ Any ଣସି ହୋଷ୍ଟରେ ଏକାଧିକ ପ୍ରୟୋଗ ଚାଲୁଥାଇପାରେ, ଏବଂ ଏହି ପ୍ରୟୋଗଗୁଡ଼ିକର ପ୍ରତ୍ୟେକଟି ପୋର୍ଟ ନମ୍ବର ବ୍ୟବହାର କରି ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥାଏ |
ଏକ ପୋର୍ଟ ନମ୍ବର ହେଉଛି 16-ବିଟ୍ ଇଣ୍ଟିଜର୍, ତେଣୁ, ଆମର 216 ଟି ପୋର୍ଟ ଉପଲବ୍ଧ ଯାହା ଦେଖାଯାଇଥିବା ପରି ବର୍ଗୀକୃତ ହୋଇଛି |

ସକେଟ୍:
ଆଇପି ଠିକଣା ଏବଂ ପୋର୍ଟ ନମ୍ବରର ଅନନ୍ୟ ମିଶ୍ରଣକୁ ସକେଟ କୁହାଯାଏ |

ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଧାରଣା |
DNS ସର୍ଭର:
DNS ହେଉଛି ଡୋମେନ୍ ନାମ ସିଷ୍ଟମ୍ |
DNS basically ଳିକ ଭାବରେ ଏକ ସର୍ଭର ଯାହାକି ୱେବ୍ ଠିକଣା କିମ୍ବା URL ଗୁଡିକ ଅନୁବାଦ କରିଥାଏ (ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ: www.google.com) | ଆମକୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ୱେବସାଇଟ୍ ର ସମସ୍ତ IP ଠିକଣା ମନେ ରଖିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ |
ଆପଣ ଖୋଜୁଥିବା ଡୋମେନ୍ ର IP ଠିକଣା ଆପଣଙ୍କୁ ‘nslookup’ ଦେଇଥାଏ | ଏହା ମଧ୍ୟ ଆମର DNS ସର୍ଭରର ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରେ |

ARP:
ARP ହେଉଛି ଠିକଣା ରିଜୋଲ୍ୟୁସନ୍ ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ |
ଏହା ଏକ IP ଠିକଣାକୁ ଏହାର ଅନୁରୂପ ଭ physical ତିକ ଠିକଣାରେ ରୂପାନ୍ତର କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ (ଯଥା, MAC ଠିକଣା) |
ରିସିଭର ମେସିନର MAC ଠିକଣା ଚିହ୍ନଟ କରିବାକୁ ଡାଟା ଲିଙ୍କ୍ ସ୍ତର ଦ୍ୱାରା ARP ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ |

RARP:
RARP ହେଉଛି ଓଲଟା ଠିକଣା ରିଜୋଲ୍ୟୁସନ୍ ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ |
ଯେପରି ନାମ ସୂଚାଏ, ଏହା ଇନପୁଟ୍ ଭାବରେ ଏକ ଭ physical ତିକ ଠିକଣା ଦିଆଯାଇଥିବା ଉପକରଣର IP ଠିକଣା ପ୍ରଦାନ କରେ | କିନ୍ତୁ DHCP ଚିତ୍ରକୁ ଆସିବା ଦିନଠାରୁ RARP ପୁରୁଣା ହୋଇଯାଇଛି |

ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ୍ କୁଣ୍ଡାନା ଥିୟାରି ଦ୍ୱାରା ଅବଦାନ ରହିଛି | ଯଦି ଆପଣ GeeksforGeeks ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ଏବଂ ଯୋଗଦାନ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଅବଦାନ GeeksforGeeks ମୁଖ୍ୟ ପୃଷ୍ଠାରେ ଦେଖାଯାଉଥିବା ଆପଣଙ୍କର ଆର୍ଟିକିଲ୍ ଦେଖନ୍ତୁ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଜିକ୍ସକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ |

ଯଦି ଆପଣ କିଛି ଭୁଲ୍ ଖୋଜନ୍ତି ଦୟାକରି ମନ୍ତବ୍ୟ ଲେଖନ୍ତୁ, କିମ୍ବା ଆପଣ ଏହା ବିଷୟରେ ଅଧିକ ସୂଚନା ଅଂଶୀଦାର କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି |

By RRR

Leave a Reply

Your email address will not be published.